Ciekawostki na temat Malediwów

Istnieje wiele ciekawostek na temat Malediwów. Wielu z nas zna to miejsce jako jedną z destynacji z najlepszymi plażami na świecie, gdzie co roku tysiące turystów wyjeżdża spędzić swój okres wakacyjny. Warto jednak poznać szczegóły tego miejsca, poza kurortami i krystalicznie czystą wodą.

1. Jest to najniżej położony kraj na świecie

Malediwy posiadają tytuł najniżej położonego kraju na świecie, gdzie średnia wysokość nad poziomem morza wynosi zaledwie 1,5 metra. Osiemdziesiąt procent terytorium znajduje się poniżej jednego metra nad poziomem morza. W rzeczywistości jedną z największych ciekawostek Malediwów jest to, że najwyższy szczyt ma nie więcej niż 2,30 m wysokości. Mógłby grać w NBA!

2. W 2050 roku kraj może zostać całkowicie zatopiony

Jest to jedna z najbardziej niepokojących ciekawostek na temat Malediwów. Ze względu na niewielką wysokość nad poziomem morza oraz podnoszenie się poziomu morza spowodowane zmianami klimatycznymi, Malediwy szybko się zatapiają. Mimo że egzekwowane są surowe przepisy, szacuje się, że jeśli proces ten będzie postępował w obecnym tempie, do 2050 roku znaczna część kraju może zostać całkowicie zatopiona.

Wyjątkowe wczasy na Malediwach

3. Uważaj na słońce na Malediwach!

Jeśli wybierasz się na Malediwy, prawdopodobnie szukasz słońca i plażowania, ale uważaj! Ze względu na położenie w pobliżu równika, kraj ten otrzymuje wiele prawie bezpośrednich promieni słonecznych, które padają pod kątem 90°. Będziesz więc potrzebował bardzo wysokiej ochrony przeciwsłonecznej.

4 .Jeśli lubisz chodzić, poszukaj innego celu podróży

Wyspy Malediwów są bardzo małe. W rzeczywistości wiele z nich ma nie więcej niż kilka metrów kwadratowych, a największa wyspa ma zaledwie 6 km długości!

5 Większość wysp jest niezamieszkała.

Z 1190 wysp na Malediwach, tylko 200 jest zamieszkanych przez tubylców. Na kolejnych 80 wyspach znajdują się prywatne luksusowe ośrodki wypoczynkowe. Pozostałe wyspy są albo zbyt małe, aby utrzymać życie, albo zbyt odległe, aby było to praktyczne.

6. Pochodzenie Malediwów jest wulkaniczne!

Wyspy mają swoje geologiczne pochodzenie w dużym paśmie górskim pochodzenia wulkanicznego. Miliony lat temu, koralowce rosły wokół wymarłych wysp wulkanicznych, tworząc rafy pierścieniowe.

Na Malediwach kilka naturalnych zjawisk może modyfikować kształty niektórych wysp. Podczas monsunów piasek przemieszcza się i w końcu jest zwracany przez prądy sezonowe, więc lepiej nie zostawiaj ręcznika leżącego zbyt długo, bo nie zobaczysz go ponownie przez wiele miesięcy!

Poprzedni post Co robić w Cairns w Australii?
Następny post Podróże w ciężkich czasach