Pieskie Wyspy wzdłuż Chorwacji

Ciągnące się wzdłuż Chorwacji, na Adriatyku, Wyspy Dalmatyńskie przypominają ciapki dalmatyńczyka na mapie. Pas ponad 1000 wysepek ma blisko 400 m. Tylko pięć skalistych „ciapek” ma powyżej 100 km kwadratowych.

TOP 5 wysp

Największą wyspą jest Brac – 395 km kwadratowych. To na niej znajduje się wizytówka całej Dalmacji – piaszczysty cypel Zlatni Rat. Oprócz niego na Brac początek miał inny charakterystyczny widok, ale już USA. Mianowicie chodzi o marmur z wyspy. To z niego powstał Biały Dom z Waszyngtonu.
Druga co do wielkości wyspa do Hvar – 300 km kwadratowych. Jest to chyba najsłoneczniejsze miejsce w całej Chorwacji. Także jedno z piękniej pachnących. Znajdują się na niej pola lawendy. Zapach tych kwiatów roznosi się na całą wyspę.

Podium zamyka Pag (285 km kwadratowych). Wyspa połączona jest ze stałym lądem mostem. Słynie jednak nie z mostu, a z niesamowitych krajobrazów krasowych.
Korcula, czwarta pod względem wielkości to rodzinna wyspa Marco Polo. Do dziś można tam zwiedzać jego dom rodzinny.

Ostatnia z top 5 największych wysp Dalmatyńskich to Dugi Otok. Ta wyspa o powierzchni 124 km kwadratowych oferuje zwiedzanie licznych krasowych jaskiń.

Przyroda wysp

Śródziemnomorski klimat zapewnia słoneczną pogodę prawie przez pół roku. Jest to oczywiście znacznie inny klimat niż nad polskim morzem – zresztą warto odwiedzić i sprawdzić artykuły o turystyce nad polskim morzem na portalu Gdynia Online, aby poznać klimat panujący nad Morzem Bałtyckim. W krajobraz wysp wzdłuż kraju chorwackiego wpisują się głownie gaje oliwne, winnice i pastwiska. Niektóre są zaś skaliste, ubogie w roślinność. Jeszcze inne porasta mirt, dzika pistacja, oliwki, rozmaryn, jałowiec lub lasy sosnowe.

Kuchnia wysp

Specjałami kuchni wysp Dalmatyńskich, oprócz owoców morza, są oliwki, owcze sery, suszona szynka, czerwone, wytrawne wina, a także regionalna wódka [i]rakija[/i]. Wszystko to na wyspach jest zawsze świeże i w dostępne w dużych ilościach.

Perełki Adriatyku

Wyspy Dalmatyńskie to małe wysepki, porównywalne do perełek. Każda jest nieco inna i posiada coś charakterystycznego, ale ich prawdziwe piękno ukazuje się, kiedy są razem. Jak w sznurze pereł, który wart jest zobaczenia.

Poprzedni post Jak zadbać o zdrowie podczas podróży?
hotel Następny post Poznaj zalety wynajmu hoteli na wakacje