Atrakcje Chorwacji – wyspa Rab

Wyspa Rab nie bez powodu uważana jest za jedną z najpiękniejszych wysp na Adriatyku. Pełno tu malowniczych zatoczek oraz plaż, które kusza turystów możliwością wypoczynku i dobrej zabawy. Skaliste wybrzeże kontrastuje z licznymi gajami oliwkowymi oraz winnicami, których na wyspie Rab jest bardzo dużo. To właśnie ten malowniczy pejzaż sprawia, że turyści tak chętnie spędzają wczasy na tej wyspie.

O wyspie Rab

Wiadomo, że wyspa ta była zamieszkiwana już w czasach antycznych. W II wieku p. n.e. Rzymianie mieli tu jeden ze swych najważniejszych portów wojskowych. W początkach XV wieku wyspę tę zakupiła Wenecja i na ten właśnie okres przypada największy jej rozkwit. Nas interesuje jednak sama wyspa Rab, a dokładnie atrakcje turystyczne – aby lepiej poznać chorwacką wyspę, w dalszej części artykułu posiłkujemy się informacjami ze strony podróżniczej https://www.infopodroze.pl.

Najpiękniejsza wyspa na Adriatyku

Najważniejszym miastem na wyspie jest miasto Rab. To malownicze miasto otoczone jest starymi murami obronnymi, nad którymi dominują kościelne wieże. Jednym z najważniejszych jest dawna katedra Matki Boskiej, wzniesiona w XII wieku, która wyróżnia się okazałym, renesansowym portalem oraz fasadą w różowo – białe pasy. Ciekawych zabytków sztuki sakralnej nie brak również w jej wnętrzu, przy czym najcenniejszym elementem wyposażenia wnętrza jest tu późnogotycka Pieta oraz XV-wieczne stalle. Cennym zabytkiem jest stojąca przed katedrą romańska dzwonnica pochodząca z XII wieku. To najpiękniejsza dzwonnica w całej Chorwacji. Ciekawym zabytkiem jest pochodzący z XVI wieku kościół św. Justyny. Obecnie jego wnętrze służy jako muzeum sztuki sakralnej. Z zabytków świeckich warto zwrócić uwagę na XIII-wieczny, romański pałac książęcy wzniesiony z ciosanego, białego kamienia.

Wyspa Rab to atrakcyjne miejsce na wczasy dla każdego miłośnika morskich kąpieli i cennych zabytków. Tu nudzić się nie można, a wspaniałe wspomnienia z tej wyspy stają się najlepszą zachętą do tego, by z czasem znów wrócić na jej teren.

tunezja-wakacje Poprzedni post Tunezja i jej skarby. Sidi Bu Said
surinam Następny post Kolonialne piękno Paramaribo w Surinamie