Najdłuższe molo w Europie i inne ciekawe fakty o Sopocie

Molo jest najczęściej odwiedzanym miejscem w Sopocie oraz jednym z najpopularniejszych obiektów turystycznych w Polsce. To najdłuższe molo nad Morzem Bałtyckim.

Warto poznać więcej szczegółów na jego temat oraz inne ciekawe informacje o Sopocie.

Sopockie molo – krótka historia powstania

Powstanie pomostu wykorzystywanego pierwotnie jako przystań zawdzięczamy doktorowi Józefowi Haffnerowi. Haffner był inicjatorem stworzenia kompleksu z atrakcjami dla turystów. Historia molo w Sopocie zaczyna się w 1827 roku kiedy to zbudowano pierwszy pomost o długości 31,5 metra. Molo w Sopocie uznawane jest również za jedną z najciekawszych atrakcji nad polskim morzem.

W okresie zimowym był on  demontowany z obawy o naruszenie konstrukcji. Wraz z upływem czasu pomost był rozbudowywany. W 1910 roku miał długość 150 metrów. W latach 1927-1928 przeprowadzona została największa dotychczas przebudowa. Molo zostało znacznie wydłużone. Obecnie molo ma około 500 metrów długości.

Atrakcje turystyczne Sopotu

Molo składa się z części lądowej i drewnianej. W skład części lądowej wchodzi Skwer Kuracyjny , Zabytkowa Latarnia Morska, muszla koncertowa i arkady. Część drewniana ma pokłady dolne i pokłady boczne. Pokłady umożliwiają  cumowanie statków pasażerskich. W głowicy mola znajduje się przystań morska „Molo” w Sopocie. W trakcie spaceru po drewnianym pomoście można delektować się pięknym widokiem na miasto i na morze.

W Domu Zdrojowym ( dawniej Dom Kuracyjny) znajdują się obecnie; ekskluzywne spa, restauracje , bary, centrum konferencyjne , parking podziemny i pasaż handlowy. Bezpośrednio do Domu Zdrojowego przylega pięciogwiazdkowy Hotel Sheraton.

Ciekawostkę stanowi Latarnia Morska. Okazuje się , że jest  kominem zaprojektowanym w taki sposób aby nie szpecić nadmorskiego kurortu. Dzięki instalacji świetlnej komin pełnił rolę latarni morskiej. Od 1977 roku oficjalnie cieszył się statutem latarni morskiej. Obecnie komin- wieża pełni rolę tarasu widokowego. Z wysokości 30 metrów można podziwiać piękny nadmorski pejzaż.

Co roku na molo odbywa się pokaz kina plenerowego. Z przystani jachtowej można udać się statkiem na rejs widokowy. Najbardziej znaną jednostką jest statek Pirat. Na jego pokładzie znajduje się także strefa gastronomiczna.

Poprzedni post Dlaczego plaża sprawia, że czujemy się szczęśliwi?
Następny post Co warto zobaczyć na Costa Brava?