Miasto Paramaribo jest stolicą Surinamu, małego południowoamerykańskiego państwa położonego nad Oceanem Atlantyckim. Jest to największe miasto, w którym znajduje się wiele budynków urzędowych i administracyjnych kraju. Przede wszystkim jednak posiada bogate dziedzictwo odziedziczone po kolonialnej przeszłości, sięgającej XVII wieku.
Kolonia do niedawna
Surinam nie był w pełni niepodległym terytorium aż do 1975 roku. Innymi słowy, odkąd w 1603 r. stała się kolonią holenderską, przez prawie 400 lat była rządzona przez Europejczyków. Rządy te sprawowało na przemian Królestwo Niderlandów i Imperium Brytyjskie.
Tygiel kulturowy w Paramaribo
Liczba mieszkańców Paramaribo wynosi ponad 260 000. Jeśli zaś weźmiemy pod uwagę cały obszar metropolitalny, to liczba ta wyniesie prawie 400 000 mieszkańców.
Jest to zbiór ludzi, w którym reprezentowana jest również kolonialna przeszłość kraju, ponieważ skład etniczny jest niezwykle zróżnicowany. Wielu mieszkańców ma pochodzenie europejskie i miejscowe, ale jest też wielu Kreolów o mieszanym pochodzeniu afrykańskim, indyjskim, jawajskim i innym.
Historyczne centrum Paramaribo
Kiedy ludzie wymieniają najbardziej spektakularne miasta kolonialne w Ameryce Południowej, zwykle wymieniają miejsca takie jak Quito w Ekwadorze czy Cartagena de Indias w Kolumbii. Można też jednak wspomnieć o interesującym dziedzictwie kolonialnym w historycznym centrum Paramaribo.
Prawdą jest jednak, że w przypadku stolicy tego pięknego kraju jest to dziedzictwo bardzo zróżnicowane, co wynika z jego szczególnej przeszłości. Współistnieją tu stare budynki w stylu europejskim i kanały przypominające Holandię, ale także synagogi, meczety, kościoły protestanckie i katolickie, a nawet świątynie hinduistyczne.
Ta fuzja budynków i wpływów z daleka nadaje Paramaribo szczególny urok. Ma również niekwestionowaną wartość artystyczną i historyczną. Na początku XXI wieku stare miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego.
A dla osób z ograniczonym budżetem wspaniałe miejsca na wypoczynek zapewnia też Polska. Zawsze możesz wejść na https://www.elblaginfo.pl i zobaczyć, jak atrakcyjne wakacje możesz spędzić w Elblągu i okolicy.
Drewniana architektura
Jednym z najbardziej uderzających elementów architektury kolonialnej Paramaribo są stare budynki. Przynajmniej te, które przetrwały do dziś, bo wiele z nich zostało spalonych na przestrzeni lat. Jednak biorąc pod uwagę, że Surinam przez ponad trzy czwarte swojej powierzchni jest krajem porośniętym dżunglą, logiczne wydaje się, że drewno jest głównym materiałem budowlanym. Wyróżnia się synagoga Neve Shalom z początku XVIII w. oraz XIX-wieczna katolicka katedra św. Piotra i Pawła, największa drewniana budowla na kontynencie.
Więcej zabytków architektury
Na tym nie kończy się dziedzictwo Paramaribo. Warto także zwiedzić Fort Zeelandia i Ogród Palmowy, oba miejsca pochodzące z XVII wieku.