Jak zadbać o zdrowie podczas podróży?

Aby cieszyć się przyjemną podróżą, mieć wystarczająco dużo energii, aby zobaczyć nowe miejsca, skosztować egzotycznych smaków i mieć przyjemne doświadczenia podczas podróży, konieczne jest zachowanie zdrowia.

Przed podróżą

Przed podróżą należy dowiedzieć się, jak wygląda opieka zdrowotna w kraju docelowym i poszukać podróżnego ubezpieczenia zdrowotnego, które obejmuje wypadki i choroby. O najlepszych opcjach ubezpieczenia zdrowotnego w czasie podróży zagranicznych, dowiesz się na tej stronie. Jeśli cierpisz na jakiekolwiek choroby, radzimy zabrać ze sobą kartę medyczną. Jeśli cierpisz na choroby układu krążenia (m.in. nadciśnienie, arytmia, kardiomiopatia), bardzo ważne jest, abyś przed podróżą wykonał badania kontrolne i skonsultował się z lekarzem.

Jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki (w tym antykoncepcyjne), zabierz ze sobą receptę, a jeśli są to leki specjalne, zabierz ze sobą niezbędne zezwolenia, aby nie mieć problemów na lotnisku, lub aby w razie potrzeby kupić je w innym kraju. Czasami sama podróż może powodować stres i niepokój, co obniża odporność organizmu. Bardzo ważne jest, abyś w tych dniach zadbał o swoją dietę i sen.

Podczas podróży

Najczęstszymi problemami podczas podróży są te związane z układem pokarmowym. Najczęstsze objawy to biegunka, wymioty, kolka itp. Aby uniknąć tych dolegliwości, należy stosować się do poniższych rad:

  • Unikaj picia wody z kranu w miejscu, które odwiedzasz. Woda zawsze zawiera bakterie i mikroorganizmy, które mogą nie być szkodliwe dla mieszkańców, ale mogą mieć wpływ na podróżników. Najlepiej jest pić wodę butelkowaną. Jeśli nie możesz, zagotuj wodę lub użyj tabletek oczyszczających wodę.
  • Unikaj jedzenia na ulicznych straganach, zwłaszcza jeśli nie mają one dostępu do bieżącej wody.
  • Nie zaleca się spożywania surowych owoców i warzyw, nawet jeśli są umyte. Owoce powinny być obrane, a warzywa ugotowane i jeszcze ciepłe podczas jedzenia, ponieważ wysoka temperatura zabija bakterie i pasożyty.
  • Często myj ręce mydłem, zwłaszcza przed jedzeniem.
  • Unikaj kostek lodu w napojach. Gorące napoje przygotowane z przegotowanej wody, takie jak herbata i kawa, są bezpieczne do spożycia.
  • Unikaj lodów, ciastek i wszelkich produktów mlecznych, które nie są pakowane i pasteryzowane.
  • Chroń się przed słońcem stosując krem z wysoką ochroną, kapelusz i okulary przeciwsłoneczne.
  • Chroń się przed ukąszeniami komarów stosując repelenty o wysokim stężeniu i/lub moskitiery mniejsze niż 1,5 mm.
  • Miej przy sobie podstawową apteczkę z wszystkim, czego potrzebujesz.

 

 

Poprzedni post Podróżowanie w czasach pandemii – jak to ogarnąć?
Następny post Pieskie Wyspy wzdłuż Chorwacji